Anasayfa / Lityum Ororat Ne İşe Yarar? / Yüksek Stres, Beslenme ve Lityum Orotat

Yüksek Stres, Beslenme ve Lityum Orotat

Daha önce hiç olmadığı kadar harici strese maruz kalıyoruz; bu da dâhili strese sebep oluyor. Yüksek stres ise vücudumuzdaki besinleri, mineralleri, vitaminleri hızla tüketiyor. Vücudunuz için gerekli besinleri alamadığımız zaman birçok sağlık sorunuyla baş başa kalıyoruz. Düşük enerji ve tükenmişlik ise bunlardan biri. Düşük enerjinin birçok sebebi varken birisi de sindirim sisteminin proteinleri sindirememesidir. Stres altındayken yeterli derecede sindirim enzimlerini üretemeyiz. Bu sebeple proteinleri sindiremeyiz. Sindirimi kolay proteinler, besin değeri yüksek gıdalar ve sindirimi kolaylaştıran ekstra enzim ilave edilmiş süper içecekler, ekstra B vitaminleri bu konuda yardımcı olabilir. Biliyorsunuz abur cubur satılan marketlerde bilinçsiz tüketiciye satılan enerji içecekleri var. İçerisinde her türlü kafein bulunduran bu içeceklerde B12 vitaminine özel vurgu yapılır. B12 vitamini enerji veren bir vitamindir. Fakat B12 ancak vücudunuz bu vitamini kullanabilirse enerji verir. Eğer stres altındaysanız vücudunuz B12’yi kullanamaz. Bu yüzden ekstra B12 vitaminine ihtiyaç duyarız. Yorgunken B12 eksikliği yaşarız ama stres altındayken -stres de enerjimizi tüketir ve yorgun hissettirir- vücudunuzun B12 almasını engeller. Eğer vejetaryen iseniz B12 alma şansınız daha da azalır. Tam spektrum B vitamin takviyeleri (yurt dışında oldukça bilinen Jigsaw markalı, zaman salınımlı B vitaminleri takviyesine ayrıca vücudun B vitaminlerini kullanabilmesi için hidroklorik asit ekliyor) bu eksikliği giderebilir.

Stres Altında B12’nin Önemi 

Stres altındayken yine vücudumuz proteini sindirmek ve B12 vitaminini almak için gerekli olan hidroklorik asidi yeteri kadar üretemez. B12 ve protein ayrıca beyin kimyasallarının ve dopamin hormonunun üretilmesi için gereklidir. Dopamin bizi motive eden ve enerji veren hormondur. B6 vitamini yine çok önemlidir. Birçok hiperaktif çocuk, hiperaktivite sırasında aşırı stres altında oluyor; bu çocuklar beslenmelerinde B6 vitamini aldıklarında B6, glutamatı GABA’ya dönüştürüyor. GABA ise beynimizi sakinleştiriyor. Eğer yeterli B6 vitamini yoksa glutamat, glutamik asite dönüşüyor. Hiperaktiviteye dolayısı ile odaklanma eksikliğine sebep olan glutamik asittir. Glutamik asit aynı zamanda stres hormonu olan adrenalinin öncü maddesidir. Özetle aynı protein bizi aşırı derecede heyecanlanmaya ve sakinleşmeye neden olabilir. Bu süreç içinde bulunduğumuz durum ve B vitaminlerinin ne kadarını kullanabildiğimiz ile alakalıdır.

Lityum Orotate, Bipolar ve Sağlıklı Beyin Fonksiyonu için Doğal Tavsiyeler 
Kaliteli B vitaminleri, OMEGA 3, sindirimi kolay proteinler, beyin kan bariyeri duvarlarını kolayca aşabilen özel mineraller ve iz mineralleri sağlıklı bir beyin ve vücut fonksiyonu için oldukça önemlidir. Lityum orotate, serrapeptase enzimi gibi Modern tıp dünyasında çığır açıcı buluşların babası olan Alman Dr. Hans Nieper, minerallerin orotik asitle (orotate) bağlandığında beyin kan bariyeri duvarlarını aşacağını ve direk beyin hücrelerine ve mitokondriye ulaşacağını bulmuştur. Bu yüzden günümüzde birçok hastaya yüksek dozda verilen (mesela lityum karbonat gibi) mineraller, orotik asitle bağlandığında yeterli geleceği için çok düşük dozlarda beyne ulaştırabilirsiniz.

Lityum Beyin Hücreleri Sayısını Arttırıyor


Günümüzde beslendiğimiz gıdalar mineral ve vitamin açısından çok düşük dozlar içeriyor. Mesela kalsiyum karbonat beyin kan bariyeri duvarını geçemez ama kalsiyum orotate geçer. Kalsiyum orotate hafızanın güçlenmesine, magnezyum orotate beynin rahatlamasına, potasyum orotate beynin su ile birleşmesine (bu şekilde beyin daha iyi çalışır, sıvı kaybı yaşanmaz), lityum oratate beyin hücrelerinin yeniden oluşmasına yarar. Stres altındayken beynimiz çok hızlı bir şekilde lityum mineralini kaybeder. Lityum, beyin hücrelerini şekerin ve MSG’nin (monosodyum glutamat) toksik zararlarından korur, (lityumdan başka koruyan mineral yoktur) şeker veya MSG beyin hücrelerinin ölümüne sebep olur (hızlanır, daha sonra titrer ve ölürler, bu yüzden bu zararlı gıdalar tat olarak bize hoş gelir). Eğer beyin hücrelerini lityumun içine sokarsanız, hücreler aşırı heyecanlanmaz ve ölmez. Lityumun beyindeki hücre sayısını arttırdığı kanıtlanmıştır. Beyinlerini zorlayan, aşırı kullanan insanlarda beyin küçülür çünkü yeterli lityum mineraline sahip değiller. Gıdalarda bulunan lityum ise günümüzde çok az miktarda bulunuyor. Karbonhidrat ağırlıklı beslendiğimizde ve stres altındayken veya şeker tüketirken ise beynimizde lityum ve birçok mineral hızla azalıyor. Bu yüzden günümüzde takviyeler çok önemli.

Lityum Hakkında Oluşan Kamu Fobisi 

Günümüzde lityum fobisi oluşmuştur, bunun sebebi doktorlar gold standard olarak lityumun bipoları iyileştirebileceğini bulmuştur ama yine de hastalarına toksik dozlarda vermeleri gerektiğini düşünüyorlar. Toksik dozlarda lityum ise aşırı yan etkileriyle birçok soruna neden oluyor. Doktorlar lityum orotate yenine toksik etkisi olan lityum karbonatı kullanıyorlar. Lityum oratate kullanırken ise toksik dozlar gerekmiyor.

Dr. John Gray: “Reçeteyle Satılan Lityum Bir İnsanlık Suçudur”

Erkek kardeşi 33 yaşında lityum karbonat kullandıktan sonra intihar eden ve hayatımda beslenme, davranış biçimleri, iletişim, genel sağlık ve sağlıklı ilişkiler hakkında daha önce hiç bilmediğim bir dünyanın kapılarını bana açan, kitapları 45’in üzerinde dile çevrilen ve 100’den fazla ülkede satılan dünyaca meşhur yazar Dr. John Gray’e göre reçeteyle satılan lityum bir insanlık suçudur. Lityum karbonatın ve toksik dozlarda lityumun karaciğere, tiroit bezine ve birçok fonksiyona zarar verdiği biliniyor.

Bipolara Yan Etkisiz Gerçek Tedavi Çözümleri 

Dr. Gray’in şahsi tecrübesine göre, intihar eden kardeşi Jimmy, daha fazla lityum karbonat kullanmak istemiyordu. İlacı bıraktıktan sonra ortaya çıkan yan etkileriyle daha da şiddetlenen hastalığı depresyona sebep oldu ve Jimmy hayatını sonlandırdı. Psikoloji doktorası da bulunan Dr. Gray’in o dönemde lityum orotateten haberi yoktu. Gray, bugün bildiklerini o gün bilseydi, kardeşini kurtarabileceğini söylüyor. Kardeşinin intiharından sonra birçok seminer, konferans ve kitaplarında insanları lityum karbonatın zararları hakkında bilgilendirmek Dr. John Gray için kişisel bir misyon haline geldi.

Dr. John Gray’e göre korkunç zararları olan lityum karbonat almak yerine günde 5 doz (toplamda maksimum 25 mg) lityum orotate, eğer beyin için bu yeterli gelmezse kaliteli bir OMEGA 3 (genelde vectomega öneriyor, veya liposomal DHA, Omega 3, krill oil de olur, özellikle içerisinde fosfolifit bulunan krill yağları var, fosfolifit de orotik asit gibi mineral ve vitaminleri kolayca beyne taşıyor), sindirimi kolay proteinler, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan enzimler, phosphatidylserine ve phosphatidylcholine (fosfatidilkolin) -Dr. Gray sabahları sindirimi kolay protein içeceklerine özellikle beyin gıdası için temel olan bu ikisini karıştırmayı öneriyor-, [ülkemizde Solgar firmasının da bu ürünleri mevcut] bunlar yumurta sarısında bulunan aktif B vitaminleridir, goji berry (goji berry ile ilgili yazımı grupta bulabilirsiniz), Hindistan cevizi yağı, zaman salınımlı B vitaminleri ile beynin daha iyi çalışacağını belirtiyor. Tüm bu besin değeri yüksek gıdalarla ve takviyelerle beslenme, hasta olsun olmasın beynin sağlıklı çalışmasında herkes için önemli. Ben bu önerilerin bir kısmını ve daha fazlasını süper içeceklerimde uyguluyorum. Dr. Gray’den, diğer natüropat ve holistik doktorlardan öğrendiğim tavsiyeleri uygulamaya başladıktan sonra size odaklanma, hafıza, uzak geçmişte öğrendiğim bilgilerle birbirinden bağımsız gibi görünen geçmiş ve günümüzdeki konular arasındaki noktaları birleştirme, bağ kurma ve sentezleme, hızlı kavrama, artan analiz yeteneği, iç dinginliği, sakinlik, vücut sağlığı, yüksek enerji, dinçlik, stresle kolayca başa çıkma, saatlerce hiç yorulmadan okuma, araştırma açlığımın ve yüksek algılama yeteneğimin arttığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Beyindeki İnflamasyon ve Oksidadif Stres İçin Çözümler

Bipolar bozukluk yaşayanların beyni bu besinleri daha çok kullanıp tüketeceği için daha dikkatli ve özenli bir şekilde beyinleri için gerekli besinleri tüketmeleri gerekiyor. Fakat bunun için mineral, vitamin, enzim açısından fakir olan çok fazla yemek tüketmekle değil, besin açısından çok zengin gıdaları tüketmeleri gerekiyor. İkinci olarak beyninizi ve bozukluğunuzun şartlarını iyileştirmek istiyorsunuz. Beyniniz ihtiyacı olan besinlere sahip olmadığı ve normal insanlardan çok daha hızlı çalıştığı için ihtiyacı olan şeyleri alamaz, bu şekilde enfeksiyonlar gelişir, ağır metaller beyne girer, vücudunuz bu ağır metalleri temizleyemez, böylece beyninizde inflamasyon (yangı) başlar ve sorunu daha kötü hale getirir. Bu yüzden beyninizde oluşan inflamasyondan ve oksidatif stresten kurtulmanız gerekiyor. Bu konuda Dr. Gray’in ve aynı ekole sahip doktorların farklı çözümleri var. Bunlardan biri de hipertermi (hyperthermia) – vücut ısısını suyla yükselterek yapılan bir çeşit tedavi-. (ülkemizde hipertermi tedavisi uygulayan hastaneler var ama siz bunu banyo küvetinde de yapabilirsiniz, bunun için Youtube’da araştırma yapın) Yaklaşık bir saat süren hipertermiyi bir gün arayla üç ay boyunca uygularsanız beyninizdeki inflamasyondan kurtulabilirsiniz. Bir gün arayla hipertermi uyguladığınızda, hipertermi yapmadığınız günlerde bakteriler yumurtalardan tekrar çıkar ve bakteriler yeniden üremeye başlar. Ama üç ay boyunca bir gün arayla bu uygulamayı sürdürdüğünüzde bağışıklık sisteminiz güçlü bir şekilde devreye girer ve beyninizde sağlıklı fonksiyonu düzenlemeye başlar. Tabi ki bu tedaviyi uygularken yukarıda bahsedilen, beyninizin ve vücudunuzun ihtiyacı olan yüksek besinleri de almanız gerekiyor. Yine Dr. Gray’e göre hastalığınızın oluşmasında bu şartların olması birinci neden olabilir. Anneniz hamilelik döneminde süper beyniniz için gerekli olan mineraller açısından yetersiz olabilir veya beynin işlemesine engel olan yüksek oranda toksisiteye maruz kalmış olabilir ki bu durumda beyninizin diğer bölgeleri daha hızlanır, lityuma ihtiyaç duyar ve hızla tüketir. Yine iyileşmek için işlenmiş şekerden ve şekerli ürünlerden kurtulmanız gerekiyor çünkü şeker bir zehirdir ve beyninizdeki lityum mineralini hızla tüketir.

Beyninizdeki ağır metallerden kurtulmak için zeolit (doğal sodyum alüminyum silikat), kanınızı temizlemek, tiroidin normal şekilde çalışmasını sağlamak, tiroit hormonunu sağlıklı şekilde üretmek, metabolizmayı düzenlemek, zeka seviyesini ve odaklanmayı arttırmak için de iyot damlası (sabah akşam aç karnına 6 damla, maksimum 3 ay kullanılır) kullanabilirsiniz.

Dr. John Gray’in bipolar veya birçok bozukluk yaşayan insanlar için bulduğu en etkili çözümlerden birisi de aloe vera ekstraktından üretilen manozdur (mannose). Manozun inflamasyonu giderdiği ve glutatyon antioksidanı ürettiği biliniyor. Karaciğerde üretilen vücudumuzun süper savaşçı molekülü glutatyon antioksidanı (bütün mental bozukluk yaşayan hastalarda çok düşüktür veya hiç yoktur), vücudunuzun ağır metalleri detoks etmesine, vücudunuzun temizlenmesine, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur. Aloe verayı cildinize sürdüğünüzde ağrı, acı kaybolur, bunu sağlayan içeresindeki manozdur. (Dr. Gray’in favorisi NouVara firmasının MannosXtreme Aloe Vera kapsülleri. Ortalama 150 mg mannozluk bir kapsül, bütün bir aloe vera bitkisinden daha fazla mannoza sahiptir. Bu kapsüllerden günde iki defa kullanmak vücudunuzun daha fazla glutatyon üretmesine ve ağır metalleri detoks etmeye yardımcı olur. Bunun yanında vücudunuz lityum mineralini ihtiyacı olduğu kadar düşük dozlarda alarak serotonin hormonunun sağlıklı seviyelerde üretilmesine ve dopamin dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde yukarı aşağı seyreden ekstrem duygu değişimleri yaşamazsınız.

Beyindeki inflamasyon ve oksidatif stresi gidermek ve odaklanmayı arttırmak için yine ayrıca üzüm çekirdeği ekstresi ve C vitaminini (askorbat veya liposomal olursa daha etkili olur) sabah akşam kullanmak etkili olur. Otizm ve ADHD’li çocuklarda çok etkili olan bu yöntemde ayrıca C vitamini ile birlikte Çam Kabuğu Ekstresi (Pycnogenol) yine çok etkilidir. Pycnogenol özellikle Fransa’da denenmiş, çok başarılı sonuçlar elde edilmiş ve dünyada uygulanmaya başlanmıştır. OPC (Oligomeric Proanthocyanidin (antioxidant/antiinflamatory) türünden olan üzüm çekirdeği ve çam kabuğu ekstraktları Türkiye’de çok rahat bulunabiliyor.

“Doğal ve Yan Etkisiz Tedaviler Varken Toksik İlaçlar Gereksiz”

Dr. John Gray’in doğal çözümleri bipolar, anksiyete, insomnia, depresyon, dehb, hipersensitivite, kompulsif bozukluklar gibi birçok beyin dengesizliği bozukluğuna çare ve tedavi olmuştur. Dr. John Gray gözetiminde lityum orotate kullanan bipolar hastaları, bibolar semptomlarının kaybolduğunu veya bipolarla yaşamanın daha kolay hale geldiğini rapor etmiştir. Dr. Gray’e göre doğal, yan etkisiz çözümler ve seçenekler varken bipolar bozukluğu olanların ekstrem toksik zararları olan lityum karbonat, psikotropik ilaçlar ve antidepresan almaya ihtiyaçları yoktur. Tüm bu ilaçların toksik zararları ve vücutta başka hastalıklara yol açan yan etkileri vardır. Bu ilaçlar ne bipoları ne de diğer mental bozuklukları iyileştirme gücüne sahiptir. İlaçların yaptığı tek şey hastalığın belirtilerini baskılayarak yüzeye çıkmasını önlemektir. Bipolar olun veya olmayın beynimizdeki lityum minerali azaldığında stres seviyelerimiz yükselir, anksiyete, depresyon, bunalım, endişe, beyin dengesizliği gibi birçok stres faktörü ortaya çıkar.

Birçok beyin dengesizliği bağırsaklarda başlar ve daha sonra beyne sirayet eder. Bunu iyileştirmek için Dr. Gray’in programına göre önce beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak, stres seviyelerini düşürüp rahatladıktan sonra bağırsakları iyileştirmektir. Bağırsakları iyileştirmek tamamen ayrı bir konu olsa da beyin problemleri her zaman bağırsaklarla bağlantılıdır. Bağırsak sorunlarını sürekli iyileştirmeye çalışsanız da beyniniz sağlıklı çalışmıyorsa yüksek stres altında olursunuz bu da bağırsakların iyileşmesini engeller. Beyni sakinleştirici, normalleştiren ve odaklanmayı arttıran takviyeler alarak zamanla yüksek stresi azaltır; bundan sonra glutamin, kaliteli probiyotikler, bağırsaktaki kandida mantarını, parazitleri ve bakteriyi önleyecek çeşitli yöntemler uygulayarak bağırsakları iyileştirebilirsiniz. Bağırsakları iyileştirmek otomatikman bağışıklık sistemini iyileştirecektir.

Referanslar: Dr John Gray’in online seminerleri, kitapları, blog yazı ve videoları.

Burak Sezer

https://www.facebook.com/groups/283085032555385/permalink/316306295899925/

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir