Anasayfa / Lityum Ororat ve Uyku Sorunları / Uykusuzluk için 5 Temel Strateji

Uykusuzluk için 5 Temel Strateji

Beyin-zihnimiz aydınlık ve karanlık döngü tarafından düzenlenir ve bu döngülerin modern hayatımızda ne kadar bozulduğu göz önüne alındığında, uykusuzluğun müşterilerimizi rahatsız etmesi şaşırtıcı mıdır? Uykusuzluk ya gece yarısı uykuya dalma ya da uyanma kabiliyetiyle karakterizedir ve kolayca uykuya dönmez. Aşağıdaki stratejilerden hangisinin yardımcı olacağını belirlemek için hangisinin problem olduğunu ayırt etmek önemlidir.

Sirkadiyen ritim

Beyinlerimiz ışıkla uyanmak ve karanlıkla uyumak için tasarlanmıştır ; Buna 24 saatlik uyku-uyanıklık döngüsü veya sirkadiyen ritim denir. Uykusuzluk, depresyon , TSSB , Bi-Polar, fibromiyalji , PMS ve yaşlanmadaki bu ritmin dengesizliğini görüyoruz . Bu semptomları başarılı bir şekilde gidermek için altta yatan problemi dengelememiz gerekir; sirkadiyen ritmin bozulması. Gerçekten de, eczacılık konusundaki güven, sadece ritmi kötüleştirir ve beyin işlevini bozar, bu nedenle bu alternatifleri sağladığınızda müşterileriniz minnettar olur.

Strateji 1: Mavi Işık Engelleyen Camlar

Işık spektrumunun mavi-yeşil dalga boyu, karanlıkta bırakıldığında salınan uyku hormonu olan melatonini baskılayan en önemli dalgadır . Bu nedenle televizyon seyretmek, geç okumak veya bilgisayarda çalışmak (hepsi mavi-yeşil ışığı doğrudan gözler yoluyla beyne akıtır) uyarıcıdır ve uykusuzluğa katkıda bulunur. Bu nedenle, beyni uyandırmak, SAD ve depresyon tedavisi için sabahları parlak ışık ve mavi ışığa maruz kalma durumunun nedeni de budur.

Ancak, sağlıklı bir şekilde uyumak istiyorsak, bu ışık dalgasının gece engellenmesi gerekir. Yaşlandıkça daha az melatonin var, bu yüzden zorluk artar. Özel amber renkli Mavi Işık Engelleyici Gözlük Işık spektrumunun mavi dalgasını bloke ettiği uyku başlangıcını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu gözlükleri müşterilerime ( DEHB tanısı konan gençler dahil ) uykuya dalmadan 1 saat önce kullanmalarını öneririm . Bu aynı zamanda ışıkla istediklerini yapmalarına devam etmelerine izin verir, ancak yine de faydalarını toplarlar. Sizin için etkinliklerini belirlemeden önce gözlükleri arka arkaya en az 3 gece kullanın.

Strateji 2: Melatonin Kullanın

Bu kişiler ayrıca yatmadan bir saat önce 0.5 mg melatoninden yararlanabilir.  Dikkat: Birçok insan bu önemli hormondan çok fazla alır. 0,5 mg üzerine çıkmayın ve 40 yaşın altındaki hiç kimseye arada sırada kullanmak dışında önermiyorum.

Strateji 3: Mani Belirtileri için Mavi Işık Engelleyen Gözlükler

Bipolar artık sirkadiyen ritmin bozulması olarak ortaya çıktı. Bu nedenle, bu ritmi yeniden düzenlemek için doğal yaklaşımlar semptomları azaltmaya yardımcı olacaktır. Semptomların iyileştirilmesi mavi ışık engelleyici camlar ve beslenme desteği ile etkili bir şekilde yapılabilir. Bir çalışmada, katılımcılar günlük sabah 6 ila 8 arasında gözlük taktılar, uyku için gözlükleri çıkardılar ve sabah 8’e kadar ışığa maruz kalmamalarını sağladılar. Bu kohortta gözlük kullanımı Young Mani Derecelendirme Ölçeğine göre semptomların azaldığını gösterdi .

Strateji 4: Doğal Lityum

Lityum Karbonat, bipolar belirtilerin azaltılmasında faydalı bir ilaç olarak bilinir ancak alternatifler aramamızı gerektiren korkunç yan etkileri de vardır. Ancak, mineral lityum(Lityum orotat), sirkadiyen ritimleri ve uyku-uyanıklık döngüsünü yeniden düzenlemeye yardımcı olmak için çok yararlı olan doğal, yan etkisi olmayan bir alternatiftir. Önerilen doz 15-50 mg arasında değişebilir. Şiddetli depresyon için bir gün. Kişisel bakım ve test sağlayabilen bilgili bir klinisyenle çalışmak her zaman tavsiye edilir.

Strateji 5. Yatmadan Önce Yeme? Evet!

Uykunun başlamasıyla ilgili zorluklar bir tür uykusuzluktur ancak uyuya kaldıktan birkaç saat sonra kolayca uyuya kalırsanız veya uyanırsanız ne olur? Mavi ışık engelleyici camlardan faydalanabilirsiniz ve ruh hali değişkenliği olan veya daha yaşlı bir beyni olan birçok insan Lityum orotattan fayda görür, ancak buradaki eksik parça, uykuya devam etmek için kan şekeri seviyelerini dengeleme ihtiyacı olabilir. Bunun işe yarayıp yaramadığını test etmek için, sadece yatmadan hemen önce bir ons kadar hayvansal protein veya çiğ fındık ve bir miktar nişastalı karbonhidrat yiyin. Etkinliğini belirlemeden önce birkaç gece için bunu yapın. Yavaş ama istikrarlı bir gelişme olduğunu fark edebilirsiniz.

 Açık Kaynak kopyalanamaz
Kaynak: Gece ve Uyku

Sonuç

Uykuyu iyileştirmek bir süreçtir. Uyku genellikle aynı anda birkaç öz bakım stratejisi uygulayarak iyileşir. Gelecekteki yayınlarda, açık-koyu ritimleri ve dolayısıyla uykuyu desteklemek için başka yöntemler de keşfedeceğim.

İyileşme Ritimleri: Travma Doğası ve Vücut

Sirkadiyen ritim ve travma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Klinik kitabım İyileşme Ritimleri: Travma, Doğa ve Beden işe yarayan zihinsel sağlık stratejileri için bu ve diğer bütünleştirici ilaçları araştırıyor !

Referanslar

Henriksen TE, Skrede S, Fasmer OB, vd. Mani için ek tedavi olarak mavi renkli bloke edici camlar: randomize, plasebo kontrollü bir çalışma. Bipolar Disord. 2016; 18: 221-232.

Ward Dean MD ve Jim English Lityum Orotat: Çok Amaçlı Eşsiz, Güvenli Mineral https://nutritionreview.org/2013/04/lithium-orotate/

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir