Anasayfa / Lityum Ororat ve Uyku Sorunları / Videos / Lityum Orotate: Beslenmede ve Kaliteli Bir Yaşamda Rolü ve Önemi

Lityum Orotate: Beslenmede ve Kaliteli Bir Yaşamda Rolü ve Önemi

Lityum gıdalarda değişken miktarlarda bulunur. Lityum genelde temel besin kaynakları olan tahıl ve sebzelerde bulunur. Bazı bölgelerde, içme suyu da bu elementi önemli miktarda sağlar. İnsanların diyet ve takviye ürün olarak lityum alımları, bulundukları yere ve tüketilen yiyeceklerin türüne göre farklılık gösterir ve geniş bir aralıkta değişir. Esas olarak 19. yüzyıl sonlarında insan organlarında ve cenin dokularında lityum izleri tespit edildi ve organizmada olası belirli fonksiyonlar için erken önerilere yol açtı. Bununla birlikte, lityumun özü için kanıtlar temin edilinceye kadar bir yüzyıl daha sürdü. 1970’lerden 1990’lara kadar yapılan çalışmalarda, düşük lityum oranlarında tutulan sıçan ve keçilerin üreme ve davranışsal anormallikleri olduğu kadar yüksek ölüm oranı da gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. İnsanlarda tanımlanmış lityum eksikliği hastalıkları karakterize edilmemiştir, ancak su kaynaklarından gelen düşük lityum alımları, artan intihar oranları, cinayetler ve uyuşturucu kullanımı ve diğer suçlar için tutuklama oranları ile ilişkilendirildi.

Lityumun erken gebelik döneminde, embriyonun yüksek lityum içeriğinin gösterdiği gibi, erken fetal gelişimde özellikle önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Lityumun etkisinin biyokimyasal mekanizmaları çok faktörlü görünmektedir ve çeşitli enzimlerin, hormonların ve vitaminlerin yanı sıra büyüme ve dönüşüm faktörleriyle de ilişkilidir. Mevcut deneysel kanıtlar şimdi lityumun temel olarak kabul edilmesi için yeterli görünmektedir; 1000 kg / gün 70 kg yetişkin için geçici bir BKA önerilmektedir. Lityumun erken gebelik döneminde, embriyonun yüksek lityum içeriğinin gösterdiği gibi, erken fetal gelişimde özellikle önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Lityumun etkisinin biyokimyasal mekanizmaları çok faktörlü görünmektedir ve çeşitli enzimlerin, hormonların ve vitaminlerin yanı sıra büyüme ve dönüşüm faktörleriyle de ilişkilidir. Mevcut deneysel kanıtlar şimdi lityumun temel olarak kabul edilmesi için yeterli görünmektedir; 1000 kg / gün 70 kg yetişkin için geçici bir BKA (Tavsiye Edilen Diyet Sınırları) önerilmektedir.

Lityumun erken gebelik döneminde, embriyonun yüksek lityum içeriğinin gösterdiği gibi, erken fetal gelişimde özellikle önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Lityumun etkisinin biyokimyasal mekanizmaları çok faktörlü görünmektedir ve çeşitli enzimlerin, hormonların ve vitaminlerin yanı sıra büyüme ve dönüşüm faktörleriyle de ilişkilidir. Mevcut deneysel kanıtlar şimdi lityumun temel olarak kabul edilmesi için yeterli görünmektedir; 1000 kg / gün 70 kg yetişkin için geçici bir BKA (Tavsiye Edilen Diyet Sınırları) önerilmektedir.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir