Anasayfa / Bipolar Bozukluk Tedavisi / Beyin ve Ruh Sağlığı İçin Lityum Orotatın Faydaları

Beyin ve Ruh Sağlığı İçin Lityum Orotatın Faydaları

1900’lerin başlarında, insanlar Gürcistan’daki, lityum bakımından zengin sularıyla bilinen bir kaplıca olan Lithia Springs’e aktı. Bir ruhsal güçlendirici, stres giderici ve afrodizyak olarak terapötik özellikleri nedeniyle selamlanan, Lithia Springs’in suları, şişelenmiş ve satılmıştır. Bugün, lityum yeni bir bahar, bir yeniden doğuş yaşıyor gibi; bu mineralin bir besin takviyesi olarak popülaritesinde bir artış görülüyor.

Lityum , tüm dünyadaki kayalarda bulunan doğal olarak oluşan bir mineraldir. Evren milyarlarca yıl önce oluştuğunda mevcut olan ilk unsurlardan biriydi lityum. Diğer iki alkali metal gibi, sodyum ve potasyum gibi, lityum da her insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir mineral elektrolittir.

Günümüzde insanlar yiyecek ve sudan çok az miktarda lityum alırlar, ancak bazı insanlar günlük sakinliklerini ve huzurlarını arttırmak için lityum orotat gibi besin takviyeleri almaktan hoşlanıyorlar.

Lityum Orotat Nedir?

Mineral lityum ve orotik asidin bir “tuzu” olan lityum orotat genellikle reçetesiz bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. Vücudun lityum kullanması için bir taşıyıcı molekülün onu taşıması gerekir. Lityum orotatta taşıyıcı, vücudun doğal olarak ürettiği bir madde olan orotik asittir (bazen B-13 vitamini olarak da adlandırılır).

Lityum orotat , mitokondri, glia ve lizozomlar dahil olmak üzere, hücrelerin hücre içi yapılarına nüfuz etmesine izin veren üstün biyo-kullanım sunar.

Lityum orotat farklıdır, çünkü beyin sağlığını aşırı küçük miktarlarda arttırmada etkilidir. 1 , 2 ] Küçük orotik asit molekülüne bağlı olarak, lityum orotat hücre duvarlarına kolayca nüfuz ederek biyolojik olarak kullanılabilir olmasını sağlar . Lityum orotat toksik değildir ve düşük dozlarda deneyenlerin yüzde 70 ila 80’i için etkili olabilir. 3 ]

Lityum Orotat’ın En  Çok Öne Çıkan Faydaları

Lityum orotat hem zihin hem de beden için faydalar sunar. İşte sağlığınıza fayda sağlamanın en iyi yolları.

1. Günlük Strese Sağlıklı Tepki Verme Desteği

Stres modern yaşamın bir parçasıdır ve hatta hedeflerinize ulaşmanız için sizi motive etmede faydalı bile olabilir. Ancak stres süreklilik sağladığında veya çok ezici olduğunda, vücudunuzu ve zihninizi olumsuz yönde etkileyebilir .

Stres ezici olabilir ve araştırmalar, lityumun mutluluğunuzu artırabileceğini ortaya çıkardı.

Birçok insan stresi ve günlük gerginliği yönetmelerine yardımcı olmak için lityum orotat takviyesi alır . Araştırmalar, lityumun insanların mutluluğunu, samimiyetini ve enerjisini iyileştirebileceğini keşfetti. 1 ]

2. Baş ağrısını yatıştırır

Liyum Orotat, huzurlu, sakin bir zihni teşvik ederek, stresi azaltır, aynı zamanda ara sıra baş ağrısının dinmesine de yardımcı olur. 4 ] Bir çalışmada, lityum orotatın “benzersiz etkinlik başarımı için yararlı … olduğu bulundu. 5 ]

3. Toksinlere Karşı Sinirleri Koruyucu Etkisi Vardır

Vücudumuz , ortamdaki dış toksinlerden sürekli savunma modundadır . Toksinlere uzun süre maruz kalmak hasara neden olabilir. Bu toksinler, yaşlı insanların tipik olarak bilişsel becerilerde – diğer bir deyişle “düşünme becerileri” ve hafızasında bir düşüş yaşama nedenlerinin bir parçasıdır. Lityum sinir sistemini, özellikle beynin gri maddesinde olmak üzere sayısız toksinden korur. 1 , 6 ]

4. Zihinsel Denge ve İyi Ruh Halini Teşvik Ediyor

İnsanların vücudunda lityum yetersiz olduğunda sinirlenebilirler ve kötü bir ruh hali yaşayabilirler. 1 ] Lityum orotat, stresi azaltarak zihni dengeler. 1 , 7 ]

Lityum orotat, aklınıza sakinlik ve berraklık getirmek için doğal bir yoldur.

Bilim insanları, çoklu epidemiyolojik çalışmalarda, içme suyunda daha yüksek seviyelerde bulunan lityum seviyelerinin insanların daha huzurlu ve sakin davranmalarına yol açtığını buldular. 8 , 9 , 10 ]

5. Bağışıklık Sistemini Uyarır

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak , vücudunuzu zararlı organizmaların dış saldırılarına karşı korur ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Lityum orotat bağışıklık sistemini uyarır ve bazı zararlı organizmalara karşı savunma sunar. 11 ]

Lityumun bağışıklık artırıcı özellikleri, vücudun sistemik kızarıklığa ve vücutta şişmeye neden olan bileşikler olan vücudun prostaglandin üretimini azaltmasından kaynaklanabilir.

6. Yaşlanma Karşıtı ve Uzun Ömrü Destekler

Yaşlandıkça, hepimiz bazı “bilişsel bozulmalar” yaşarız. Başka bir deyişle, hafızanız daha da kötüye gidebilir veya geçici olarak karışıklık duygusu yaşayabilirsiniz. Her ne kadar normal ve yaygın olsa da, beyninizi yaşlandıkça sağlıklı tutmaya çalışmak için adımlar atabilirsiniz. Lityum aynı zamanda bir antioksidan olduğundan, serbest radikallerin vücut ve beyindeki etkilerini önlemeye yardımcı olduğu için, lityum orotat uzun ömürlülüğü teşvik edebilir. 12 ]

7. Kemik Sağlığını destekler

Çalışmalar, lityum desteğinin kemik kütlesini koruduğunu ve arttırdığını ve ayrıca lityumun kemik kırılma riskini azalttığını göstermiştir. 13 ] Lityum kemik ve kıkırdak iyileşmesine de yardımcı oluyor.

8. Beyin Sağlığını Artırır

Çalışmalar mineral lityumun beyindeki gri cevher sinir hücrelerini destekleyebileceğini gösteriyor. Daha önce belirtildiği gibi, lityum orotat bir nöroprotektör (sinir koruyucu) görevi görür. Bu, savunma özelliklerinin zarar görmesini engellediği anlamına gelir. 1 , 3 ]

Lityum, beyninizdeki gri ve beyaz maddeyi artıran yeni kök hücrelerin büyümesini teşvik eder!

Çok sayıda çalışma da bu mineralin beyindeki gri ve beyaz madde miktarını arttırdığı görülmüştür. Lityum,büyümesini sağlayacak yeni kök hücreleri uyararak gri cevabı arttırabilir ve bu da nöronlara dönüşür. 1 ]

9. Alkol istekleri için olası destek

İstediğinden daha fazla alkol içenlerin, zihinsel ve fiziksel sağlığın her yönünü ve aynı zamanda ilişkileri etkileyebileceğini bildiklerini.

Güzel haberler? Bir çalışma, alkol tüketen hastalara lityum orotat verildiğinde, ayıklıklarını daha uzun süre – en az yan etkiyle koruyabildiklerini buldu. 14 ] Bilim adamları bu bulguları başka çalışmalarda da kopyaladılar.

Lityum Orotat Yan Etkileri ve Önlemleri

Düşük miktarlarda takviye olarak alındığında veya yiyecek ve su yoluyla tüketildiğinde, lityum orotatın neredeyse hiç bir yan etkisi olmaz .

Timothy Marshall tarafından yapılan kapsamlı bir incelemeye göre, küçük porsiyonlarda lityum orotatın etki mekanizması, birisinin daha yüksek miktarlarda almasından oldukça farklıdır. 6 ] Düşük miktardaki lityum orotatın güvenliği, vücudun ihtiyaç duyduğu düşük miktardaki çinko ve diğer hayati minerallerle karşılaştırılabilir. Daha yüksek miktarlarda olası yan etkiler baş dönmesi, kas zayıflığı veya yorgunluk içerebilir.

Hamile ve emziren kadınlar, lityum orotat almadan önce doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca, renal veya kardiyovasküler hastalıklarınız, ciddi dehidrasyon, sodyum tükenmesi veya bir diüretik veya ACE inhibitörü kullanıyorsanız, lityum orotattan kaçının.

Birden fazla orotat takviyesi alırsanız – örneğin magnezyum orotat , kalsiyum orotat veya çinko orotat , ayrıca lityum orotat – bir defada çok fazla orotik asit ile sonuçlanabilir. 15 ] Hayvan güvenliği çalışmaları, vücut ağırlığının her kilosunda 2.250 ila 4.500 mg orotik aside eşdeğer, 50 ila 100 mg / kg (kilogram başına miligram) vücut ağırlığının güvenli olduğunu göstermektedir. 15 ]

Herhangi bir ciddi akıl hastalığını lityum orotatla kendi kendine tedavi etmemek önemlidir. Herhangi bir tıbbi rahatsızlık tanısı almışsanız veya reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, herhangi bir olumsuz etkiden kaçınmak için bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Lityum nerede bulunur

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok bitki kaynaklı yiyeceklerde küçük miktarlarda lityum bulabilirsiniz:

 • Mercimek, nohut ve yeşil bezelye gibi baklagiller
 • Domates, mantar, karnabahar ve lahana dahil sebzeler
 • Tohum ve kuruyemiş , özellikle antep fıstığı
 • Esmer pirinç
 • Kahve
 • Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, içme suyunuz lityum izleri içerebilir.

Bununla birlikte, çoğu gıdada az miktarda lityum bulunduğundan, diyetinizde tutarlı bir şekilde lityum orotat porsiyonu sağlamak için bir takviye almayı düşünün.

Lithium Orotate kullanmalı mıyım?

İlaç Gıda ve Beslenme Kurumu Enstitüsü, lityum için önerilen günlük bir dozaj (BKİ) oluşturmamıştır. Bununla birlikte, birçok uzman lityumun temel bir besin maddesi olduğunu düşünmekte ve 70 kg (154 pound) ağırlığındaki bir yetişkin için günlük 1 mg (miligram) geçici bir BKA (önerilen günlük doz) oluşturulmuştur. 16 ] Biraz daha fazla almak, stresinizi daha iyi yönetmenize, daha sakin bir ruh hali yaşamanıza ve beyin sağlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

1996 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), iyot , çinko ve diğerleri ile birlikte, besleyici temel eser elementler listesine lityum ekledi . 17 ]

Lityum almak istiyorsanız, mikro porsiyon miktarları, daha fazla faydalanmanın getireceği yan etkiler olmadan faydaları deneyimlemenizi sağlar. Global Healing Center’s Lithium Orotate , mikro porsiyon lityumları günlük rutininize dahil etmenin mükemmel bir yolunu sunuyor. Bu toprak kaynaklı mineral, beslenmeyi besler. Ruh halini destekler, odağı arttırır ve strese sağlıklı bir tepki verir.

Hatırlanacak noktalar

Lityum orotat, zihin ve beden için birçok fayda sağlayan reçetesiz bir besin takviyesidir. Küçük bir orotik asit taşıyıcı moleküle bağlı olan lityum orotat, hücre duvarlarına kolayca nüfuz edebilir; bir kez hücre içinde, lityum iyonları orotik asitten ayrışır, mineralin etkili, hızlı bir şekilde ve bilinen hiçbir yan etkisi olmayan düşük miktarlarda çalışmasını sağlar.

Bu enerji santrali besin maddesi, zihinsel sağlığı destekleme, kemik sağlığını güçlendirme ve hatta yaşa bağlı normal düşüşe karşı koyma potansiyeli de dahil olmak üzere hem zihin hem de beden için birçok fayda sunar. Lityum orotat, yaşlanmaya, strese, ruh halinize ve daha fazlasına yardımcı olabilir ve günlerinize huzur ve netlik getirir.

Lityum orotat ile ilgili herhangi bir tecrübeniz var mı? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın!

Kaynaklar (17)
 1. Marshall TM. Lithium as a nutrient. J Am Physicians Surgeons. 2015; 20(4):104–109.
 2. Jope RS, Nemeroff CB. Lithium to the rescue. Cerebrum. 2016;Jan-Feb:cer-02–16.
 3. Alevizos B, et al. Low dosage lithium augmentation in venlafaxine resistant depression: an open-label study. Psychiatriki. 2012;23(2):143–148.
 4. Abdel-Maksoud MB, et al. Lithium treatment in cluster headache: review of literature. Eur. J. Psychiat. 2009;27(6).
 5. Nieper H. The clinical applications of lithium orotate. A two years study. Agressologie. 1973;14(6):407–11.
 6. Chi-Tso C, Chuang D-M. Neuroprotective action of lithium in disorders of the central nervous system. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2011 Jun;36(6):461–476.
 7. Lakhan SE, Vieira KF. Nutritional therapies for mental disorders. Nutr J. 7. 2008; Jan 21;7:2.
 8. Zarse K, et al. Low-dose lithium uptake promotes longevity in humans and metazoans. Eur J Nutr. 2011;50(5):387–389.
 9. Schrauzer GN, Shrestha KP. Lithium in drinking water and the incidences of crimes, suicides, and arrests related to drug addictions. Biol Trace Elem Res. 1990;25(2):105-113.
 10. Ohgami H, et al. Lithium levels in drinking water and risk of suicide. Br J Psychiatry. 2009;194(5):464-465.
 11. Lieb J. The immunostimulating and antimicrobial properties of lithium and antidepressants. J Infect. 2004;49(2):88–93.
 12. Coutts F, et al. The polygenic nature of telomere length and the anti-ageing properties of lithium.Neuropsychopharmacology. 2018;0:1–9.
 13. Vestergaard P. Skeletal effects of central nervous system active drugs: anxiolytics, sedatives, antidepressants, lithium and neuroleptics. Curr Drug Saf. 2008 Sep;3(3):185-189.
 14. Sartori HE. Lithium orotate in the treatment of alcoholism and related conditions. Alcohol.1986;3(2):97–100.
 15. Aguilar F, et al. Orotic acid salts as sources of orotic acid and various minerals added for nutritional purposes to food supplements. Scientific Opinion of the Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food (ANS). European Food Safety Authority. The EFSA Journal. (2009):1187;1-25.
 16. Schrauzer GN. Lithium: occurrence, dietary intakes, nutritional essentiality. J Am Coll Nutr. 2002 Feb;21(1):14-21.
 17. World Health Organization. Trace elements in human nutrition and health. 1996. Accessed 24 Dec 2018.

†Sonuçlar değişebilir. Yapılan bilgi ve açıklamalar eğitim amaçlı olup doktorunuzun tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Eğer ciddi bir tıbbi durumunuz veya sağlık endişeniz varsa, muhakkak doktorunuza görünün.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir